Dzień dobry kochani, dziś przychodzę do was z recenzją książki „Smocze przygody” autorstwa Bożeny Czarnoty. To kolejna wspaniała książka, tym razem napisana prozą rymowaną. Bożena Czarnota ma już na swoim koncie książki takie jak:
-Kocur i czarownica,
-Kramik z wierszami na dziecięcą nutę,
-Cztery psoty na dwa koty,
Jeśli jeszcze nie czytaliście koniecznie musicie nadrobić te tytułu a książki znajdziecie na naszej stronie https://i-pisarz.pl/ksiazki2
Ale wracając do Smoczych przygód, gdy w końcu powróciła wiosna, piękna pogoda oraz przyjemne promienie słońca. Znalazłam czas na zatracenie się w lekturze nowej książki. W cieniu starych drzew, uraczona śpiewem ptaków weszłam do świata smoka Józinka, smoczycy Zenka i smoka Aureliusza. Ach smoki! Kto ich nie kocha?
W większości książek napotykamy się raczej na antagonistyczne postacie tych stworzenie, ale nie tutaj… choć pani Jadzia spod siódemki, miała głosik cienki W Smoczych przygodach nie zabraknie humoru zgrabnie połączonego z ważnym przekazem dla najmłodszych, ukoronowaniem są natomiast ilustrację pani Iwony Vedral, które przyciągają wzrok i zapadają w pamięć. Szata graficzna bardzo dobrze współgra z historiami, jako autorka widzę, że Pani Bożena zaplanowała każdą stronę z należytą pieczołowitością i z myślą o czytelniku. Książka jest dopracowana w każdym calu, to 52 stron historii pisanej prozą rymowaną, urozmaiconą kolorowymi ilustracjami i zakończoną kolorowanką. Doceniam taki szczegół, gdyż mały czytelnik pod koniec lektury może jeszcze na chwilę zostać w świecie smoka Józinka, smoczycy Zenka i smoka Aureliusza, właśnie dzięki tej kolorowance. Wspaniały pomysł.
Ale powróćmy do historii Pierwsze opowiadanie to historia smoka Józinka, który zamieszkał w bloku i jest przyjacielem Jacka. Jego pojawienie się wywołało ogromne poruszenie w bloku, szczególnie zaniepokojona okazała się być sąsiadka Jadzia, ach! Kto z nas nie ma takiej Jadzi? Smok ma różne przygody, życzenia i porusza ważne tematy. Spodobał mi się rozdział pod tytułem „Choroba” , tutaj bardziej utożsamiam się z Jackiem a niżeli z tym uroczym smokiem, jednak ten wątek pozostawiam wam do doczytania. Podpowiem wam tylko, że i ja kocham zimę
Przejedźmy teraz do Smoczycy spod Krakowa, rozpoczynamy tym samym drugie opowiadanie o smoczycy Zenka. Tutaj opowiadanie jest znacznie krótsze, ale bardzo dużo się tutaj dzieje Aby nie zdradzać wam za wiele, powiem tylko, że Zeni stała się gwiazdą swojego miasta, podziwiał ją cały świat i pewien smok… Jak do tego doszło? To zostawiam wam do przeczytania.
I niestety, ale przechodzimy już do ostatniego opowiadania, to co dobre szybko się niestety kończy. Ale nie podróże smoka Aureliusza, który jest głównym bohaterem trzeciego opowiadania. Aureliuszu pragnie odwiedzić swoja lubą, którą już poznaliśmy to – Zenka! Jednak wpierw kapelusz, okazuje się, że nie tylko dżentelmeni dbają o swój wygląd Aureliusz rzuci się w podróż aby dotrzeć do naszego pięknego Krakowa i odwiedzić swą lubą. Za nim to się jednak stanie czeka go Zamorska wyprawa. Czy spotka w końcu Zenkę? Odpowiedź znajdziecie w książce „Smocze przygody”
Pozostawiam wam mnóstwo pytań i świetny tytuł do nadrobienia Smocze przygody to wciągająca humorystyczna opowieść, która intryguje już od rozdziału „Nietypowy lokator”. Napisane prozą rymowaną opowiadania o trzech smokach, na pewno urozmaicą twój dzień i wywołają szeroki uśmiech na twarzy. Z przykrością muszę stwierdzić, że to koniec a ja nie lubię wychodzić ze świata bohaterów, szczególnie tak uroczych.
Zapewne szybko wrócę do ich historii, bo z dobrą książką jest tak, że człowiek do niej wraca pomimo to, że zna zakończenie. Oceniam „Smocze przygody” na 10/10 punktów Dziękuję Bożenie Czarnocie za tę historię i czekam na kolejne przygody nowych bohaterów.
A was kochani jeszcze raz serdecznie zapraszam do tej lektury i życzę udanego dnia
ps. Co sądzicie o zdjęciu? Wykonane w moim sadzie, dopiero sie uczę fotografować
Iwona Pastuszka-Vedral


@bozena.czarnota.31 
#ksiazkidladzieci #bożenaczarnota #SmoczePrzgody #bajki #dladzieci #proza #wiersz #smok #dragon #ipisarz.pl #agnieszka_czerwinska @agnieszkaczerwinska_ipisarz.pl 
#lubieczytac #book #instagram #sad #tulipany #foto #magiczne #czytaniejestfajne 

 

Smocze przygody - Bożena Czarnota - moja recenzja 

07 maja 2022

AGNIESZKA CZERWIŃSKA

Odwiedź nas